Tel. +48 58 661 84 14 | +48 600 386 162 | +48 698 766 189

Protetyka i implanty

Protetyka i implanty

Wykonywanie licówek, koron, mostów,
wkładów koronowo-korzeniowych,
inlay-onlay (koron częściowych), protez

Implanty

Zobacz szczegółyUmów wizytę

Implanty

Implanty są idealnym rozwiązaniem przy pojedynczych i dużych brakach zębowych, a nawet w przypadkach bezzębnych.

Etapy leczenia implantologicznego:

  1. diagnostyka – rentgen panoramiczny, rentgen TK 3D,
  2. dobranie implantu,
  3. implantologia,
  4. odbudowa protetyczna.

W skład implantu wchodzą:

  • implant – tytanowa śruba zrośnięta z kością,
  • łącznik – przykręcany do implantu pozwala zamocować koronę,
  • korona protetyczna – zamocowana na łączniku przymocowanym do implantu.

Wybierając system implantologiczny należy brać pod uwagę: jakość, na którą składają się:

  • minimalny zanik kości przy implancie,
  • przewidywalność zrośnięcia z kością,
  • trwałość elementów tytanowych,
  • dostępność części w odległym czasie.

W przypadku małej ilości kości wykonujemy zaawansowane techniki zabiegowe z zakresu regeneracji kości, to jest:

  • podniesienie dna zatoki szczękowej,
  • regeneracja kostna z użyciem biomateriałów.

Korony i mosty

Korony i mosty pełnoceramiczne, cyrkonowe oraz na stopach metali

Korony protetyczne umożliwiają odbudowę bardzo zniszczonych zębów, poprawę estetyki przebarwionych i nieprawidłowo ukształtowanych zębów. Wykonane są z porcelany na precyzyjnej podbudowie ze stopów stali, złota, tlenku cyrkonu lub ceramiki. Szczelność przylegania, do czego przywiązujemy szczególną uwagę, jest czynnikiem decydującym o trwałości koron. Wytrzymała podbudowa umieszczona na oszlifowanym zębie jest całkowicie niewidoczna dzięki dokładnemu pokryciu porcelaną, co daje idealny wygląd w okolicy szyjki zęba.

Korony

Stosujemy w naszej praktyce korony:

  • z czystej ceramiki, kiedy kolor zęba pod koroną jest naturalny,
  • korony cyrkonowe – na czapeczce z tlenku cyrkonu nakładamy ceramikę o dobranym kolorze dla danego pacjenta; technologia wymaga zastosowania frezarek komputerowych i skanerów,
  • korony metalowo-ceramiczne – najlepsze metale to stopy metali szlachetnych, o wysokiej zawartości złota, ale stosujemy też stopy nieszlachetne (chromowo-kobaltowe); unikamy zawartości niklu ze względu na możliwość wystąpienia uczulenia.

Mosty

Mosty zaliczane są do stałych uzupełnień protetycznych, mających na celu zaopatrzenia luk(i) w łuku zębowym. Most składa się z koron protetycznych, osadzonych na zębach filarowych połączonych przęsłem, które odbudowuje brakujące zęby.

W praktyce stosujemy:

  • mosty z czystej ceramiki, dla niewielkich luk,
  • mosty cyrkonowe – na czapeczce z tlenku cyrkonu nakładamy ceramikę o dobranym kolorze dla danego pacjenta; technologia wymaga zastosowania frezarek komputerowych i skanerów,
  • mosty metalowo-ceramiczne – najlepsze metale to stopy metali szlachetnych o wysokiej zawartości złota, ale stosujemy też stopy nieszlachetne (chromowo-kobaltowe); unikamy zawartości niklu ze względu na możliwość wystąpienia uczulenia,
  • mosty adhezyjne – bez konieczności szlifowania zębów sąsiednich, brakujące zęby są odbudowane przy użyciu materiału kompozytowego i przytwierdzeniu do powierzchni zębów sąsiednich za pomocą wytrzymałego i trwałego włókna szklanego.

Wkłady koronowo-korzeniowe

Zęby, po leczeniu kanałowym, ze znaczną utratą tkanek twardych, wymagają zaopatrzenia przed osadzeniem korony lub mostu wkładem koronowo – korzeniowym. Są najczęściej wykonywane ze stopu metali nieszlachetnych, tlenku cyrkonu bądź złota. Mogą być też wykonywane z kompozytu, ceramiki, zapewnia to idealny efekt kosmetyczny, porównywalną przezierność jak naturalnego zęba.

Wkład koronowo – korzeniowy dopasowujemy do kształtu pozostałości korzenia, uzyskując maksymalną wytrzymałość konstrukcji i optymalizację kształtu. Część korzeniowa wkładu odpowiada za wzmocnienie struktury korzenia i przeniesienie sił na tkanki korzenia. Część koronowa jest filarem potrzebnym do osadzenia korony czy mostu.

Inlay onlay

Są to inaczej korony częściowe.

Uzupełnienie wewnątrz koronowe nazywane jest wkładem lub nakładem jeśli odbudowuje jeden lub więcej guzków powierzchni żującej. Metoda ta pozwala na idealne odtworzenie kształtów anatomicznych zębów i jego punktów stycznych. Inlay onlay może być odlany z metalu, najczęściej jest to złoto, ze względu na jego właściwości bakteriostatyczne.

Do estetycznych materiałów, z których Inlay onlay jest wykonywany, należy kompozyt i znacznie od niego trwalsza, odlewana bądź tłoczona pod ciśnieniem, porcelana.

Protezy

Protezy osiadające stosowane są w przypadku bezzębia lub rozległych braków w uzębieniu. Wykonywane są z tworzywa akrylowego.

Protezy szkieletowe – są to ruchome protezy nieosiadające, dzięki specjalnej konstrukcji podparć proteza opiera się nie tylko na wyrostku zębodołowym, ale również na własnych zębach. Protezę stanowi metalowa baza (szkielet) i elementy akrylowe odbudowujące brakujące zęby. Elementami utrzymującymi protezę są klamry.

Ze względu na nieestetyczny wygląd klamr, są one zastępowane mocowaniami zintegrowanymi z koronami, takimi jak: zasuwy , zatrzaski, korony teleskopowe. Konieczne w tym wypadku jest oszlifowanie zębów sąsiadujących z protezą.

Protezy typu overdenture – są to podparte uzupełnienia protetyczne, pokrywające w całości korzeń lub korzenie zębów, na których zainstalowany jest system zatrzasków (najczęściej kulkowych); jest to proteza estetyczna, chroniąca wyrostki zębowe przed zanikaniem.

Szczegółowe informacje o zabiegach. Cennik

Zabiegi z kwasem hialuronowym i mezoterapia

Zabiegi z kwasem hialuronowym (HA)

Jest naturalnym składnikiem naszego organizmu. Przyłącza ogromne ilości wody, jest w stanie związać od 1000 do 4000 razy więcej wody niż wynosi jego masa. Liczne łańcuchy HA przeplatają się i krzyżują wzajemnie tworząc w ten sposób roztwór o dużej elastyczności i lepkości, nadając skórze spójność i elastyczność. HA wraz z kolagenem i elastyną odpowiada za wygląd skóry. Iniekcje z HA stosuje się do wypełniania zmarszczek.

 

PRZECIWSKAZANIA I DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

Przeciwskazania do stosowania wypełniaczy (kwasu hialuronowego):

  1. ciąża, karmienie piersią,
  2. choroby o podłożu autoimmunologicznym,
  3. skłonność do powstawania blizn przerostowych i keloidów,
  4. stany zapalne skóry, opryszczka, trądzik,
  5. nadwrażliwość na kwas hialuronowy lub składniki preparatu,
  6. planowana wzmożona aktywność pacjenta w ciągu najbliższych 72 godzin.

Wśród reakcji niepożądanych są: zaczerwienie, obrzęk, ból, świąd, zasinienie oraz tkliwość w miejscu podania wypełniacza. Te objawy, jako łagodne lub średnio nasilone, ustępują po kilku dniach od zabiegu.

U niektórych pacjentów mogą wystąpić grudki, utrzymujące się kilka miesięcy, sporadycznie obrzęk pod postacią zgrubienia, trwający kilka tygodni, reakcja alergiczna (obrzęk lub stwardnienie w obszarze podania wypełniacza). Wymienione działania mogą pojawić się po kilku dniach jak i tygodniach od zabiegu.

Bardzo rzadko może wystąpić przemieszczenie substancji wypełniającej. Obserwuje się utrwalenie stwardnień, szarawych przebarwień w miejscu podania wypełniacza, które mogą utrzymywać się kilka miesięcy, zwykle jednak ustępują z czasem. Sporadycznie, w miejscu podania wypełniaczy tworzą się ziarniaki, torbiele, strupy i martwica tkanek, które ustępują pozostawiając niewielkie blizny. Trwałość zabiegu utrzymuje się zależnie od rodzaju skóry, obszaru, techniki wykonywanego zabiegu, rodzaju zastosowanego preparatu – od 8 do 18 miesięcy.

Rodzaj skóry, tryb życia, aktywność mięśni, to czynniki, które mają bezpośredni wpływ na trwałość zabiegów. Dodatkowe zabiegi uzupełniające sprzyjają utrzymaniu się pożądanych efektów korekcji. Efekt zabiegu może nieznacznie odbiegać od zakresu określanego przed wykonaniem zabiegu, co wynika z okoliczności niemożliwych do przewidzenia przed rozpoczęciem zabiegu.

WSKAZANIA PO ZABIEGU

  1. Spożywać dużą ilość wody (1,5 l dziennie przez 72 godz.).
  2. Po zabiegu nie korzystać z basenu przez co najmniej 48 godz.
  3. Nie stosować, na skórę objętą zabiegiem, preparatów do makijażu, kremów leczniczych, maści.
  4. Unikać słońca, nie korzystać z solarium, sauny.
  5. Zdecydowanie unikać wysiłku fizycznego (co najmniej 48 godz. po zabiegu).
  6. Nie schładzać miejsc objętych zabiegiem.
  7. Jeśli nie zalecono inaczej, nie dotykać miejsc objętych zabiegiem.

Zabiegi z BOTOX’em, AZZALURE

Toksyna botulinowa pozwala zmniejszyć nadmierną aktywność mięśni mimicznych, hamuje przewodnictwo impulsów nerwowych, które prowokują napinanie mięśni. Brak impulsu powoduje rozluźnienie odpowiednich mięśni i w ten sposób hamuje powstawanie zmarszczek mimicznych.

 

DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE I KOMPLIKACJE

Ogólnie, stosowanie preparatów zawierających toksynę botulinową nie powoduje komplikacji. W przypadku zabiegów dotyczących wybranych mięśni, mogą jednak wystąpić działania niepożądane, takie jak: zmęczenie, ogólnogrypopodobne poczucie bycia chorym, bóle w punkcie wkłucia.

Ponadto mogą wystąpić:

  • niepożądane otępienie sąsiadujących mięśni,
  • przejściowe opadanie powieki górnej (ptoza) lub brwi,
  • przejściowe zaburzenie widzenia (widzenie podwójne),
  • opuchlizna i zaczerwienienie tkanek,
  • reakcje alergiczne,
  • suchość w ustach,
  • nadmiernie osłabienie ostrzykiwanych mięśni.

Zakres i częstotliwość występowania efektów niepożądanych różnią się znacznie w zależności od dawki, miejsca iniekcji, typu preparatu. Niepożądane działanie toksyny botulinowej jest całkowicie odwracalne, nie pozostają żadne trwałe uszkodzenia.

PRZECIWSKAZANIA:

  • określone schorzenia nerwów mięśni,
  • zaburzenia krzepliwości krwi,
  • alergie na toksynę botulinową lub składniki stosowanego preparatu,
  • zapalenia w okolicy objętej zabiegiem,
  • przyjmowanie określonych leków,
  • ciąża lub karmienie piersią.

 

Efekt zabiegu i jego trwałość

Pierwsze efekty widoczne są po 2-10 dniach. Maksymalny efekt jest po dwóch tygodniach. Efekt utrzymuje się około trzech miesięcy. W przypadku bruksizmu, botulinę podajemy co 6-12 miesięcy. Czasami konieczne jest zastosowanie dodatkowych ostrzyknięć, ponieważ pierwotna dawka okazała się zbyt mała i efekt jest niezadowalający. Bardzo rzadko efekt może nie wystąpić.

 

WSKAZANIA PO ZABIEGU

W pierwszych godzinach nie należy się kłaść, nie powinno się masować skóry głowy i nagrzewać miejsc objętych zabiegiem. Przez kilka godzin unikać ekspozycji na słońce, wizyt w solarium, saunie. W ciągu co najmniej 24 godzin po zabiegu nie zaleca się alkoholu.

WordPress Data Table Plugin

Skorzystaj z atrakcyjnej oferty