Tel. +48 58 661 84 14 | +48 600 386 162 | +48 698 766 189

Stomatologia zachowawcza

Leczenie próchnicy i wypełnienia ubytków
pochodzenia próchnicowego i niepróchnicowego
Endodoncja i leczenie nadwrażliwości

Zobacz szczegółyUmów wizytę

Próchnica i wypełnienia ubytków

Głównym problemem, którym zajmuje się stomatologia zachowawcza jest próchnica. Jej rozwój rozpoczyna się od drobnych plamek, które nieleczone przekształcają się w ubytki twardych tkanek zęba, a nawet uszkodzenia wewnętrznej tkanki zęba, czyli miazgi.

Próchnica jest chorobą zakaźną, wywołaną przez mikroorganizmy próchnicotwórcze. Charakteryzuje się demineralizacją, odwapnieniem tkanek zęba, proteolizą podłoża organicznego. Bakterie, znajdujące się w płytce nazębnej, przekształcają dostarczane w pożywieniu cukry w kwasy, które wypłukują minerały ze szkliwa.

Stosujemy:

  • fluoryzację – zabieg, w czasie którego w szkliwo, w plamy próchnicowe wcieramy preparaty fluorowe, powodujące remineralizację szkliwa,
  • mechaniczne opracowanie zęba – czyli usunięcie próchnicy i wypełnienie zęba specjalnymi materiałami; efekt leczenia uzyskujemy dzięki zastosowaniu materiałów światłoutwardzalnych renomowanych firm, które umożliwiają uzyskanie dużej szczelności wypełnienia.

Stomatologia zachowawcza zajmuje się również wypełnieniem zębów materiałami światłoutwardzalnymi objętych erozją szkliwa oraz zębiny, czyli ubytkiem tkanek, najczęściej w okolicy szyjki zęba, niepróchnicowego pochodzenia.

Leczenie endodontyczne

Polega na usunięciu z komory i kanałów korzeniowych zęba zainfekowanej lub martwej miazgi, mechanicznym poszerzeniu i odkażeniu kanałów oraz szczelnym ich wypełnieniu biokompatybilnym materiałem. Zabieg wykonuje się na 1-2 wizytach.

Podstawową metodą diagnostyczną w naszym gabinecie jest radiowizjografia. Cyfrowe zdjęcia rentgenowskie pozwalają na zmniejszenie dawki i skrócenie czasu ekspozycji pacjenta na promieniowanie.

System kanałów korzeniowych leczymy specjalnymi narzędziami ze stopów niklowo-tytanowych. Pozwalają one na dokładne oczyszczenie i wypełnienie nawet krętych i wąskich kanałów. Szczególnie ważne jest w leczeniu endodontycznym zachowanie dokładności i sterylności. Najczęściej stosowanym przez nas materiałem do wypełnień jest gutaperka wraz z pastami uszczelniającymi. Po podgrzaniu rozkłada się ona równomiernie w kanale i kanałach bocznych.

W leczeniu kanałowym często stosujemy mikroskop, gdyż znalezienie mikrostruktur wewnątrz zęba i określenie przebiegu systemów korzeniowych możliwe jest jedynie w powiększeniu. Mikroskop wykorzystujemy w leczeniu kanałów zobliterowanych lub ze złamanym narzędziem. Koferdam izoluje leczony ząb od śliny, która przenosi bakterie.

Nadwrażliwość

Pojawia się, gdy dochodzi do utraty szkliwa, odsłonięcia kanalików zębinowych lub obnażenia korzenia zęba. Kanaliki zębinowe, zawierające płyn kanalikowy, łączą się z ośrodkiem nerwowym, znajdującym się w miazdze, dochodzi do odczucia bólu.

Przyczyny:

  • stosowanie twardych szczoteczek,
  • niewłaściwe techniki szczotkowania,
  • kamień nazębny,
  • przeciążenie spowodowane wadami zgryzu,
  • zapalanie dziąseł.

Leczenie

Leczenie nadwrażliwości szyjek jest indywidualne. Polega na zastosowaniu preparatów zamykających kanaliki zębinowe lub przerwaniu przewodnictwa bodźców. Przy większych ubytkach tkanek twardych stosuje się uzupełnienie materiałem kompozytowym.

Translate »