Tel. +48 58 661 84 14 | +48 600 386 162 | +48 698 766 189

Protetyka i implanty

Wykonywanie licówek, koron, mostów,
wkładów koronowo-korzeniowych,
inlay-onlay (koron częściowych), protez

Implanty

Zobacz szczegółyUmów wizytę

Implanty

Implanty są idealnym rozwiązaniem przy pojedynczych i dużych brakach zębowych, a nawet w przypadkach bezzębnych.

Etapy leczenia implantologicznego:

 1. diagnostyka – rentgen panoramiczny, rentgen TK 3D,
 2. dobranie implantu,
 3. implantologia,
 4. odbudowa protetyczna.

W skład implantu wchodzą:

 • implant – tytanowa śruba zrośnięta z kością,
 • łącznik – przykręcany do implantu pozwala zamocować koronę,
 • korona protetyczna – zamocowana na łączniku przymocowanym do implantu.

Wybierając system implantologiczny należy brać pod uwagę: jakość, na którą składają się:

 • minimalny zanik kości przy implancie,
 • przewidywalność zrośnięcia z kością,
 • trwałość elementów tytanowych,
 • dostępność części w odległym czasie.

W przypadku małej ilości kości wykonujemy zaawansowane techniki zabiegowe z zakresu regeneracji kości, to jest:

 • podniesienie dna zatoki szczękowej,
 • regeneracja kostna z użyciem biomateriałów.

Korony i mosty

Korony i mosty pełnoceramiczne, cyrkonowe oraz na stopach metali

Korony protetyczne umożliwiają odbudowę bardzo zniszczonych zębów, poprawę estetyki przebarwionych i nieprawidłowo ukształtowanych zębów. Wykonane są z porcelany na precyzyjnej podbudowie ze stopów stali, złota, tlenku cyrkonu lub ceramiki. Szczelność przylegania, do czego przywiązujemy szczególną uwagę, jest czynnikiem decydującym o trwałości koron. Wytrzymała podbudowa umieszczona na oszlifowanym zębie jest całkowicie niewidoczna dzięki dokładnemu pokryciu porcelaną, co daje idealny wygląd w okolicy szyjki zęba.

Korony

Stosujemy w naszej praktyce korony:

 • z czystej ceramiki, kiedy kolor zęba pod koroną jest naturalny,
 • korony cyrkonowe – na czapeczce z tlenku cyrkonu nakładamy ceramikę o dobranym kolorze dla danego pacjenta; technologia wymaga zastosowania frezarek komputerowych i skanerów,
 • korony metalowo-ceramiczne – najlepsze metale to stopy metali szlachetnych, o wysokiej zawartości złota, ale stosujemy też stopy nieszlachetne (chromowo-kobaltowe); unikamy zawartości niklu ze względu na możliwość wystąpienia uczulenia.

Mosty

Mosty zaliczane są do stałych uzupełnień protetycznych, mających na celu zaopatrzenia luk(i) w łuku zębowym. Most składa się z koron protetycznych, osadzonych na zębach filarowych połączonych przęsłem, które odbudowuje brakujące zęby.

W praktyce stosujemy:

 • mosty z czystej ceramiki, dla niewielkich luk,
 • mosty cyrkonowe – na czapeczce z tlenku cyrkonu nakładamy ceramikę o dobranym kolorze dla danego pacjenta; technologia wymaga zastosowania frezarek komputerowych i skanerów,
 • mosty metalowo-ceramiczne – najlepsze metale to stopy metali szlachetnych o wysokiej zawartości złota, ale stosujemy też stopy nieszlachetne (chromowo-kobaltowe); unikamy zawartości niklu ze względu na możliwość wystąpienia uczulenia,
 • mosty adhezyjne – bez konieczności szlifowania zębów sąsiednich, brakujące zęby są odbudowane przy użyciu materiału kompozytowego i przytwierdzeniu do powierzchni zębów sąsiednich za pomocą wytrzymałego i trwałego włókna szklanego.

Wkłady koronowo-korzeniowe

Zęby, po leczeniu kanałowym, ze znaczną utratą tkanek twardych, wymagają zaopatrzenia przed osadzeniem korony lub mostu wkładem koronowo – korzeniowym. Są najczęściej wykonywane ze stopu metali nieszlachetnych, tlenku cyrkonu bądź złota. Mogą być też wykonywane z kompozytu, ceramiki, zapewnia to idealny efekt kosmetyczny, porównywalną przezierność jak naturalnego zęba.

Wkład koronowo – korzeniowy dopasowujemy do kształtu pozostałości korzenia, uzyskując maksymalną wytrzymałość konstrukcji i optymalizację kształtu. Część korzeniowa wkładu odpowiada za wzmocnienie struktury korzenia i przeniesienie sił na tkanki korzenia. Część koronowa jest filarem potrzebnym do osadzenia korony czy mostu.

Inlay onlay

Są to inaczej korony częściowe.

Uzupełnienie wewnątrz koronowe nazywane jest wkładem lub nakładem jeśli odbudowuje jeden lub więcej guzków powierzchni żującej. Metoda ta pozwala na idealne odtworzenie kształtów anatomicznych zębów i jego punktów stycznych. Inlay onlay może być odlany z metalu, najczęściej jest to złoto, ze względu na jego właściwości bakteriostatyczne.

Do estetycznych materiałów, z których Inlay onlay jest wykonywany, należy kompozyt i znacznie od niego trwalsza, odlewana bądź tłoczona pod ciśnieniem, porcelana.

Protezy

Protezy osiadające stosowane są w przypadku bezzębia lub rozległych braków w uzębieniu. Wykonywane są z tworzywa akrylowego.

Protezy szkieletowe – są to ruchome protezy nieosiadające, dzięki specjalnej konstrukcji podparć proteza opiera się nie tylko na wyrostku zębodołowym, ale również na własnych zębach. Protezę stanowi metalowa baza (szkielet) i elementy akrylowe odbudowujące brakujące zęby. Elementami utrzymującymi protezę są klamry.

Ze względu na nieestetyczny wygląd klamr, są one zastępowane mocowaniami zintegrowanymi z koronami, takimi jak: zasuwy , zatrzaski, korony teleskopowe. Konieczne w tym wypadku jest oszlifowanie zębów sąsiadujących z protezą.

Protezy typu overdenture – są to podparte uzupełnienia protetyczne, pokrywające w całości korzeń lub korzenie zębów, na których zainstalowany jest system zatrzasków (najczęściej kulkowych); jest to proteza estetyczna, chroniąca wyrostki zębowe przed zanikaniem.

Translate »